Historia Malty jako strategicznej wyspy śródziemnomorskiej.

TworzymyMarki.pl

Malta to jedna z najważniejszych wysp w historii śródziemnomorskiej. Znana głównie dzięki swoim pięknym plażom i kulturowym dzielnicom, Malta od wieków pełniła ważną rolę strategiczną dla okolicznych krain. Wszystko zaczęło się już w starożytności…

Starożytność

W czasach starożytnych Malta była nazywana Melitą i była zasiedlona już od około 5200 lat p.n.e. W ciągu kolejnych wieków Malta była pod panowaniem różnych cywilizacji takich jak Fenicjanie, Kartagińczycy i Rzymianie. Pod panowaniem Rzymian Malta stała się ważnym portem dla okolicznych krajów w basenie Morza Śródziemnego. W czasie panowania Bizancjum (IV-VIII wiek) wyspa została podbita przez najeźdźców z Afryki Północnej i stała się bazą dla handlu niewolnikami i łupów z całego regionu.

Średniowiecze

W czasie średniowiecza Malta była szczytowym punktem walk o kontrolę nad Morzem Śródziemnym pomiędzy rycerzami zakonu św. Jana a osmańskimi imperiami. W roku 1530 cesarz Karol V przekazał zakonowi wyspę w zamian za roczną opłatę złożoną rycerzom zakonu. W ciągu następnych kilku dekad rycerze zakonu przetransformowali Maltę w doskonałą twierdzę. Zakonowiec Francesco Laparelli zaostrzył fortyfikacje podczas swojej kadencji w latach 1551-1554, a Jean Parisot de la Valette, wielki mistrz zakonu, doprowadził prace do końca w latach 1566-1571, zbudował miasto Valletta i przesiedlił wszystkich mieszkańców miasta Birgu do nowego miasta. Twierdza stała się niezdobyta przez kolejne sto lat, choć była kilka razy oblężona przez Turków, w tym słynne oblężenie Valletty w roku 1565, kiedy Turcy zostali pokonani po ponad trzymiesięcznej walce.

Nowożytność

W XIX wieku Malta stała się częścią Imperium Brytyjskiego, a w XX wieku, dzięki swej strategicznej pozycji, była ważnym punktem w czasie I i II wojny światowej. W czasie II wojny światowej wyspa była w centrum walki o dominację nad Morzem Śródziemnym, nie tylko między siłami alianckimi a niemieckimi, ale także pomiędzy siłami amerykańskimi i brytyjskimi. Malta odpornie przetrwała wiele letnich ataków niemieckich bombowców i zasłynęła jako „Trzymająca się Oswobodzenie Medalem” ze względu na walkę o przetrwanie bez wsparcia ze strony okolicznych krajów.

Współczesność

Dziś Malta jest pięknym krajem, którego historie i legenda nadają głęboką wartość tej maleńkiej wysepce. Wielokulturowość i dziedzictwo kulturowo-sprawiają, że Malta jest idealnym miejscem dla turystów szukających odizolowanego pobytu, jak i dla studentów z całego świata, którzy chcą zgłębić swoje zainteresowanie kulturowe i językowe.