Home Europa Jak poruszać się po Malcie

Jak poruszać się po Malcie

by Piotr Lechman

Często na różnych forach itp pojawia się pytanie o poruszanie się po Malcie, w związku z czym postanowiliśmy pomóc co nieco naszym czytelnikom. Wyspa daje nam kilka możliwości transportu, jakimi są: autobusy, taxi, busy oraz promy. Możemy oczywiście również skorzystać z oferty taxi oraz przewozów osób.

AUTOBUSY NA MALCIE

Sieć autobusowa na Malcie jest dobrze rozwinięta. Koszt biletu jednorazowego w sezonie zimowym wynosi 1,5 EUR, a w letnim (połowa czerwca do połowy października) 2 EUR. Autobus nocny niezależnie od pory roku kosztuje zawsze 3 EUR.

Tańszą opcją transportu jest skorzystanie z oferty zakupu “hurtowego” biletów. Tallinja card (nazwa miejscowej karty miejskiej) uprawniająca do 12 przejazdów kosztuje 15 EUR. Kartę można używać również w autobusach nocnych, jednakże w takim przypadku skasowane zostaną dwa bilety.

Oprócz tego możemy nabyć jeszcze dwa rodzaje kart: Explore (dorośli 21 EUR, dzieci do 10 lat 15 EUR) i Explore Plus Meep (39 EUR). Obie karty dają możliwość nielimitowanych podróży w ciągu 7 dni od skasowania. Karty upoważniają zarówno do podróży po Malcie jak i Gozo, jednakże wyłącznie w ciągu dnia. Dodatkowo skorzystać możemy z 30 minut wypożyczalni rowerów Tallinja Bike, zniżki w wypożyczaniu skuterów na minuty loscoot, 3 EUR zniżki na wstęp do narodowego akwarium. Dodatkowo karta Explore Plus Meep umożliwia bezpłatne dwie przeprawy promem na trasie Sliema-Valletta oraz jeden dzień podróży autobusami turystycznymi Hop On Hop Off (w których podróżujemy po atrakcjach turystycznych wraz z polskim lektorem). Dodatkowo otrzymujemy 2 EUR zniżki na Malta 5D w Vallettcie.

Do wyznaczania sposobu dojazdu w konkretne miejsca na wyspie polecam używanie Google maps. Dodatkowo warto pobrać sobie bezpłatną mapkę połączeń autobusowych, które dadzą nam ogólny pogląd na ewentualną kolejność zwiedzania.

TAXI

Typowe taxi jak to w każdym kraju są dość drogie i nie polecam korzystania z ich usług. Polecam za to skorzystanie ze znanej w Polsce aplikacji Bolt. Jeśli nie korzystaliście jeszcze z ich usług używając kodu PIOTRLPL otrzymacie 50% rabatu na pierwszy przejazd (rabat może różnić się w zależności od miejsca podróży). Za podróże płacicie wygodnie kartą przez aplikację, a koszt podróży widoczny jest jeszcze przed zamówieniem przejazdu.

BUSY

Wieczorami wzdłuż wybrzeża poruszają się prywatne busy jadące do Paceville (największej imprezowni na Malcie położonej w St. Julians). Przejazd jest tańszy niż autobusem nocnym.

PROMY

Pomiędzy wyspami i niektórymi miastami możemy poruszać się promami. Najpopularniejszymi połączeniami są Cirkewwa – Gozo, Cirkewwa – Comino, Sliema – Valletta. Koszt promów oprócz połączenia na Comino jest stosunkowo niedrogi.

You may also like

Leave a Comment