Home EuropaGrecjaAteny Ateny dojazd z lotniska

Ateny dojazd z lotniska

by Dariusz Fijałkowski

Port Lotniczy (ATH) oddalony jest od centrum Aten, o około 35 km. Dostać sie do centrum, możemy na kilka różnych sposobów:

  • komunikacją miejską
  • taksówką
  • prywatnym transferem

KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ – dotrzemy wprost z samego lotniska do centrum Aten (Syntagma) oraz innych częsci miasta, na 2 różne sposoby:

  • metrem, gdzie dojście zajmuje ok 5-10min (po przylocie trzeba wjechać na górę i kierować się wg znaków “TO TRAINS”, bądź zapytać się kogoś z obsługi żeby pokierował, wszyscy bardzo dobrze rozmawiają po angielsku, nie ma problemu z dogadaniem się, a często nawet można trafić na kogoś, kto mówi po polsku). Przed wejściem na platformę znajdują się budki, w których można kupić bilety. Metro działa w godzinach 6:32 do 23:32 i kursuje co około 30 min. Koszt jednego biletu to 10 euro (9 euro w okresie wakacyjnym), dojazd do stacji Syntagma zajmuje ok 40-50 min
  • autobusem, zajezdnia znajduje się bezpośrednio przy przylotach, trzeba się kierować wg znaków “Buses / limousines”, bilet jednorazowy kosztuje 6 EUR (w okresie wakacyjnym 5,50 EUR). Do Syntagmy dotrzemy w około 1,5h

– Autobusem X95 dotrzemy do przystanku/stacji metra Syntagma (centrum Aten), wcześniej zatrzymuje się też przy kilku innych stacjach metra

– Autobusem X93 dotrzemy do Kfissos

– Autobusem X96 dotrzemy do Pireusu

– Autobusem X97 dotrzemy do Eliniko

TAKSÓWKĄ – postój taxi znajduje się tuż za autobusami. Koszt w ciągu dnia nie powinien wynieść więcej niż 45 Euro wraz z bagażami, w nocy nie więcej niż 55 euro. Trzeba pamiętać o jednym, tak jak w każdym kraju i mieście, taksówkarz może chcieć Cię oszukać. Jeżeli taksówkarz nie włączy taksometru i powie cenę wyższą, nie bójcie się zgłaszać tego na Policję – za każde oszustwo, tracą licencje, więc szybko zmieniają zdanie.

PRYWATNY TRANSFER tutaj jest tylko jeden wybór, trzeba przed wylotem zadzwonić do Pana Włodka +306942579940 i umówić się na odbiór (i od razu zapisać sobie jego numer, bo organizuje różne ciekawe wycieczki w okół Aten, a nawet i dalej, jak chociazby Meteory), który zawiezie za około 35 euro, max 6 osób, podróż zajmuje ok 30 min, a przy okazji jeszcze się po drodze bardzo ciekawych rzeczy można dowiedzieć. Po lądawaniu dzwoni się do Włodka, który tłumaczy gdzie trzeba wyjść, w którym miejscu czekać.

Reasumując, jeżeli podróżujemy pojedynczo, mamy lekki bagaż, nie zależy nam na czasie, to najlepiej wybrać metro (jeśli przyjechałeś tylko na weekend to jest specjalny bilet na Lotnisko-Ateny – Ateny-Lotnisko. Cena za taki trip 48h to 18 euro (w wakacje 16) i 3 dniowy 22 euro (w wakacje 20). Jeżeli jednak jesteście większą grupą, z wiekszą ilością bagażu, to proponuje wybrać TRANSFER PRYWATNY, zaufany i sprawdzony przeze mnie, czyli Pana Włodka:)

You may also like

Leave a Comment