Ceny na ibizie

Po około tygodniowej lekturze wszystkich stron internetowych w języku polskim i angielskim na temat cen i kosztów pobytu na Ibizie nie ukrywam, że byłem troszeczkę wystraszony (wykupiłem pobyt na miejscu na 9 dni) na szczęście większość informacji w sieci to wyssane z palca bzdury.

Rozumiem, że większość osób lecących na tę wyspę spędza tam 2-3 dni i chce w tym czasie zobaczyć jak najwięcej, decydując się prawdopodobnie przy okazji na wszystko co podłoży im się pod nos. Prawda jest taka, że wyspa jest odrobinkę droższa niż inne miejsca w basenie morza śródziemnego, jednakże nie jest to kwota która wpłynie aż tak bardzo na nasz portfel.

Większość poniższych cen pochodzi z San Antonio o którym też nieco napiszę w osobnym artykule.

Nocowałem w bardzo przystępnej cenie w Hostal Montaña.

JEDZENIE W RESTAURACJACH/FAST FOODACH:

Kebab „On the Corner” (Passeig de la Mar, San Antoni de Portmany) – baranina, lub kurczak w cienkim lub grubym cieście z dodatkami do wyboru 5,50 EUR – można się najeść. Jest to najlepszy kebab jaki jadłem na wyspie (testowałem jeszcze dwa inne). Cena wszędzie podobnie.

PAELLA zazwyczaj 11-15 EUR, Pizza – od 8 EUR, kuchnia chińska – około 8 EUR, tapas w zależności od restauracji od 2,50 do 6 EUR.

Nie polecam stołowania się w Cafe Del Mar. Oprócz cen które są stanowczo wyższe niż miejscowa średnia co zresztą na pierwszy rzut oka widać spoglądając w menu, jedzenie jest bardzo średnie a menu bardzo ubogie. Miejsc któych nie polecam mogę wymienić jeszcze kilka. Są nimi: Burger King (klasę niżej niż jego polska edycja – nie warto próbować, lepiej kupić burgera w dowolnej restauracji), fast food w alejce z pubami i klubami prowadzony przez azjatów (mają burgery, kebaby itp). Są to gotowe odgrzewane produkty – typu burger z marketu, który prawdopodbnie nie leżał nawet koło mięsa:). Nie polecam również chińskich restauracji. Testowałem dwie. W tym przypadku nie mogę się jakoś bardzo przyczepić, jednakże dania azjatyckie dostępne w Warszawie są o wiele lepsze, w związku z czym lepiej popróbować czegoś miejscowego:)

CENY W SUPERMARKETACH I SKLEPACH

Tutaj rozpiętość jest dość spora. Prawdopodobnie najtańszym supermarketem na Ibizie jest MERCADONA (https://www.mercadona.es/), w której bywałem najczęściej z racji jej położenia (około 150 metrów od mojego hotelu). Ceny są bardzo przystępne.

Wędliny na wagę (Chorizo – 9 EUR, Salami – 7 EUR, Salchichon – 9 EUR, szynka – 12 EUR)

Piwo: San miguel (6 x 250 ml – 2,50 EUR), Guinness około 1 EUR inne piwa około 0,7 EUR

Wódka: Absolut 0,7 – 12 EUR, jakiś miejscowy specyfik 0,7 w promocji za 4 EUR (baliśmy się próbować:)

Woda mineralna (nie źródlana itp) zgrzewka 6 szt około 2 EUR

Owoce: pomarańcze, winogrono – około 1,5 EUR/kg

Ceny w zwykłych sklepach są często o wiele wyższe (typu woda za 1-1,5 EUR, piwo po 2-3 EUR) i rosną odwrotnie proporcjonalnie do odległości od plaży i popularnych miejsc.

CENY ALKOHOLU W PUBACH, KLUBACH, RESTAURACJACH

W tym przypadku ceny różnią się dość znacznie.

Puby: w większości pubów piwo kosztuje około 3 EUR, shot wódki, whisky 3-5 EUR (uwaga shoty są mniejsze niż u nas i mają około 20-25 ml), koktajle typu Margharita, Long Island Iced Tea, Piña colada około 6-8 EUR.

Restauracje: podobnie jak w pubach. Polecam dzbanek Sangrii za który zapłacimy od 12-18 EUR (w zależności od lokalu i bazy napoju – wino lub cava-szampan)

Kluby: W mniejszych klubach ceny są podobne lub nieco wyższe niż w pubach. W dużych klubach (których jest w praktyce niewiele) ceny są bardzo wysokie – typu shot za 8 EUR. Wstęp do małych klubów jest darmowy – warto też spytać na wejściu czy mają jakieś darmowe shoty – w większości przypadków otrzymamy coś na start – większość lokali ma osoby odpowiedzialne za ściągnięcie nas do środka oferując nam za to właśnie te darmowe shociki:) Wstęp do większych klubów to wydatek od 15 do 70 EUR w zależności od klubu i DJ’a który gra danego dnia. Warto zapoznać się z cenami imprez wcześniej przez internet, gdyż ceny wejściowek potrafią się wahać (bilety kupujemy u pośredników).

Hotel. Nie znam cen z innych hoteli, ale w tym w którym byłem ceny były bardzo przystępne. Większość produktów (piwo, whisky, wódka itp) kosztowało około 1,5 EUR.

SKUTERY – koszt wynajmu skutera to około 15-20 EUR za dzień w zależności od mijesca. Wymagane jest polskie prawo jazdy. Jedna osoba może wynająć jeden skuter (oczywiście można wynając po jednym w kilku wypożyczalniach:)

Podsumowywując – nie taka Ibiza straszna jak ją piszą:)

 

Author: Piotr Lechman

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *